Co je to podnikatelský voucher?
Podnikatelský voucher je grant určený pro malé a střední podniky na pokrytí části nákladů na nákup produktu nebo služby, které jim pomůžou v jejich podnikání. Výhodou jsou snadná administrace, výběrová řízení na oslovení a výše příspěvku, která se pohybuje kolem 80% nákladů. Podnikatel tak z vlastních zdrojů hradí jen malou část výdajů.
Existuje více typů voucherů dle jejich využití, např:.
- Kreativní vouchery: peníze na produkty či služby od kreativců.
- Inovační vouchery: peníze na aktivity vedoucí k inovacím v podniku.
- Digitální vouchery: dotace na technologie a služby vedoucí k digitalizaci a automatizaci podniku.
- Vouchery na rozvoj podnikání: peníze na vznik podnikatelských záměrů a rozvoj podnikatelských aktivit.
Jaká kritéria definují vouchery pro podnikatele?
Různé typy podnikatelských voucherů podporují specifické aktivity, nicméně existují určité společné prvky:
- Nenávratnost – vouchery poskytují finanční podporu, kterou není třeba splácet, a jsou tak bezrizikovým zdrojem financování.
- Specifičnost – voucher je určen pro konkrétní cíl – ať už jde o podporu inovací, digitalizace, marketingu nebo tvorbu podnikatelského plánu – podniky musí prostředky využívat odpovídajícím způsobem.
- Soutěž – získání voucheru může být náročné kvůli vysoké konkurenci. Úspěšní žadatelé musí dodržet pravidla a připravit žádost k datu otevření programu. Tady jde často o vteřiny!
Příklad žádosti o kreativní voucher
- Podnikatelé mohou žádat o voucher na tzv. měkké inovace, které povedou k zefektivnění prezentace, vzhledu nebo funkčnosti produktu, procesu nebo služby směrem ke svým klientům
- Žadatel si musí před podáním žádosti vybrat poskytovatele služeb (kreativce) z Celostátní galerie kreativců a na základě vyhodnocení výhodnosti nabídek obdobných služeb
- V dalších krocích může žadatel podat žádost o grant a začít realizovat zakázku
- Podpora je vyplacena po kompletním ukončení zakázky na základě předložených dokladů
- Jeden kreativní voucher může pokrýt max. 80 % z celkových nákladů na projekt a výše podpory může být 50 000 Kč – 150 000 Kč
Na co pamatovat?
Jedno z nejdůležitějších pravidel je: nejdřív žádost a pak výdaje. Pokud začnete realizovat projekt před tím, než zažádáte o dotaci, tak už si výdaje nebudete moct uplatnit. Vyplatí se také plánovat projekt ještě před tím, než se výzva otevře. Ujasněte si vaše potřeby, udělejte si průzkum trhu a spojte se s potenciálními dodavateli. Budete tak o krok před konkurencí.
Doporučujeme zažádat o podnikatelský voucher?
Jednoznačně ano. Vouchery obvykle nabízí vyšší míru financování, tzn. až 80% výdajů můžete získat zpět. To vám umožní realizovat projekty, které by jinak zůstaly v šuplíku, a které mohou akcelerovat vaše podnikání. Získání voucheru obvykle nevyžaduje složitá výběrová řízení. S žádostí a administrací si můžete nechat pomoct od poradenské společnosti a minimalizovat tak rizika. Přejeme hodně štěstí.